REALIZACE: Pět studentských prací

Našim největším odběratelem materiálu jsou umělecké školy, vysoké i střední. V Praze jsou to všechny, AMU (FAMU, DAMU, HAMU), AVU, UMPRUM vč. Hollarky a Helichovky, ale jezdí k nám i z Ústí, Liberce nebo Plzně. Kompletní seznam uživatelů: recyklace a distribuce materiálu ke stažení (.PDF). Uvádíme pět příkladů za desítky jiných:

AVU

1/ Švolík: Lavička (klauzurní práce, 2024)
Zásah do veřejného prostoru pomocí implementace veřejné lavičky za účelem rozšíření významu prostoru na rohu ulice Seifertova a Chlumova na Pražském Žižkově. Opodstatnění vytvoření lavičky se odvíjí několika rovinami. První je osobní zájem o všudypřítomná místa, které se vymykají z normálního městského prostoru, často zapomenuté prvky městské infrastruktury, které bez svého původního účelu přebývají jako skryté anomálie a vytváří tak nový prostor městské krajiny, kterou považuji za důležitou v rámci identity města. Samotné opotřebení může být bráno jako otisk historie či pomůcka k pochopení osobitosti a důležitosti konkrétního místa. Lavička díky červené barvě a konstrukci z recyklovaných trubek napodobuje zábradlí na kterém je uchycena, a doslova tak vytváří efekt splynutí. Stává se z ní na první pohled nevýrazná a lehce přehlédnutelná součást městského prostoru. Druhou rovinou může být práce s momentem překvapení a nejasností, kdy u lavičky není jasné, kdo ji tam umístil a proč. Z toho důvodu není u lavičky žádný vysvětlující text či odkaz. Ponechávám na každém, kdo na lavičku narazí ať si vymyslí vlastní odůvodnění. S tím se pojí i třetí rovina a tou je post-klauzurní studie zaměřená na reakci veřejnosti a transformaci lavičky a jejího okolí. Práce tedy nekončí výstavou ale naopak začíná.
Využitý materiál: staré trubky ze skladu art re use a dílna pro úpravu materiálu. Video z instalace Lavička ZDE.

2/ Medard Zeman: Manifest Nové České grotesky (diplomová práce, 2024)
Vytvořil jsem dokumentární operu vloženou do kulis z mích soch, kreseb a řady různých objektů. Ty z velké časti původně pochází právě z art re use. Následně jsem je začal předělávat, různě spojovat a dělit, až nakonec vznikl finální obraz. Možnost díky art re use bezplatně nacházet a upciklovat různé materiály mi jednoduše řečeno, dost zásadně pomohla. Nechat si všechny potřebné díly originálně vyrobit bych si totiž nemohl finančně dovolit.
Využitý materiál: kulisy z divadelní scény (Putinovy agenti), větrník (kovová konstrukce), koberce, kabely, lavička, skříňka, kolečkové křeslo, zrcátka a další.

 

UMPRUM

3/ Miriam Pružincová: Každý deň je najkrajší (bakalářská práce, 2024)
Prvotne som v mojej bakalárskej práci zamýšľala spracovať tému upratovania vlastného fyzického priestoru. Chcela som sa sústrediť na to ako hravo sprostredkovať systém ukladania vecí deťom, ale aj ich rodičom. Práca mala obsahovať návod ako začať s upratovaním a čo môže znamenať náš vzťah k veciam, resp. ako sa s nimi identifikujeme. Veľa krát veci bez svojho majiteľa stratia význam a sú len obyčajné “harampádí”. Táto téma je založená na hmote ako takej, na tom ako s ňou narábame a taktiež ako je súčasťou aj každého minimalistu….
Domáce prostredie, kde som vyrastala nikdy nebolo v tak silnej psychickej záťaži ako toto obdobie. Preto som sa prirodzene rozhodla namiesto témy upratovania nášho fyzického priestoru, venovať téme neporiadku v duši a v hlave. Začala som moje domáce prostredie citlivo dokumentovať, či už kamerou, fotoaparátom alebo mobilom. Tento proces dokumentácie otvoril rôzne typy rozhovorov…
Táto práca sa okrem separačnej úzkosti, strachu zo samoty, duševnému zdraviu v rôznych generáciách a otázke bezpečného prostredia, venujú aj dôležitosti flow v našom živote a pripomínaniu si jednoduchých „právd“. Preto som prácu pomenovala Každý deň je najkrajší.
Využitý materiál: školní tabule, překližky na originální rámy, TV s dřevěnou bednou, polštáře a dílna pro úpravu materiálu

Vedle AVU je UMPRUM naším největším odběratelem materiálu. Zde ukázka z jednoho předání materiálu včetně maket pušek (realizace 4/ Alžběta Chrudimská), o kterých více v článku: Z filmu přes Pop-up J&T na UMPRUM. Odběr materiálu je obrovský, viz. nedávná akce 5 tun kůže a koženky pro umělecké školy v článku: Dar nábytkářské firmy.

Třetím do party pražských vysokých uměleckých škol je AMU (DAMU, FAMU a HAMU). Zde právě z našeho skladu odjíždí kovová toaleta se zrcadlem na FAMU pro absolventský film. Původně z natáčení reklamy od našeho partnera .bGreen

 

TU v Liberci, Fakulta umění a artchitektury

5/ Společný magisterský úkol: Ateliérový nábytek (Ateliér Stolín-Mičeková, 2024)
Úkolem bylo navrhnout a vyrobit nábytek do ateliéru, který by měl co nejširší využití.
V ateliéru nejvíce chyběly úložné prostory pro televize a řezačky, vystavovací prostory pro modely a občerstvovací dock. Vzhledem k množství nevyužitých, nefunkčních nebo nekompletních svařovaných konstrukcí, které již byly v ateliéru k dispozici, jsme se rozhodli jít cestou znovuvyužití a repasu. V tomto duchu jsme oslovili art re use, kteří nám poskytli  nejen potřebný deskový materiál, který jsme využili na každý z projektů, ale také již hotové kusy nábytku. Nově pořízená byla ve výsledku pouze kolečka a spojovací materiál. 
Lavice jsou navrženy tak, aby pojaly buď dvě malé řezačky, nebo jednu velkou. Jsou pojízdné pro snadnou manipulaci a jejich celková výška je ideální pro sezení (konstrukce: desky art re use, kolečka, panty, úhelníky, vruty, a další spojovací materiál). Zástěny mohou být využity jak pro dělení prostoru, tak pro úschovu dvou televizí. Díky kolečkům lze zástěnu jednoduše a bezpečně přesunout (konstrukce: desky art re use, kolečka, panty, úhelníky, vruty, a další spojovací materiál). Na kuchyňku byly použity jeklové konstrukce a desky pro pracovní desku a korpus. Kuchyňka je vybavena lednicí, poličkami a šuplíky z přepravek (konstrukce: desky art re use, jeklová konstrukce, přepravky, panty, úhelníky, vruty, a další spojovací materiál). Regály vznikly očištěním stávajících školních kovových konstrukcí, přidáním desek a namontováním koleček.  Regály jsou přemístitelné a ideální pro vystavování nebo skladování modelů. Umožňují také členění ateliérového prostoru (konstrukce: desky art re use, kovová regálová konstrukce, kolečka, panty, úhelníky, vruty, a další spojovací materiál). Touto cestou jsme nejen efektivně využili dostupné materiály, ale také vytvořili funkční a estetický nábytek, který obohacuje náš ateliér.
Využitý materiál: MDF desky (20 ks), kolečka velká, spojovací materiál, křesla a galerijní sedačka