Unikátní inscenace založená na osobních příbězích přeživších holocaustu vytvořilo Divadlo Paměťi národa ve spolupráci s nizozemským divadlem Theater Na de Dam a Katedrou výtvarné výchovy PedF UK. Představení proběhlo na Den památky obětí holocaustu v prostoru Národní galerii Praha. Právě v okolí Veletržního paláce byla za války schromaždiště transporů do Terezína.
Trailer k inscenaci Štěstí! ZDE
4. 1. 2024 navštívili náš sklad studenti s režisérkou Tamarou Pomoriški a výtvarníkem Janem Pfeifferem, aby si vybrali materiál na inscenaci.
Příprav se zúčatnila také fotografka Barbora Mračková, která nafotila plakáty k chystanému předtavení.
Fotografie z návštěvy sudentů: art re use
Premiéra se uskutečnila 27. ledna 2024 v objektu Veletržního paláce, který má přímou souvislost s historickým kontextem příběhů.
Paměť jsme my / We Are Memory, je divadelní cyklus, který propojuje osobní příběhy pamětníků s uměleckým vyjádřením mladé generace. Inscenace vzniká pod hlavičkou Post Bellum ve spolupráci s Národní galerií v Praze a nizozemskou organizaci Theater Na de Dam z Amsterdamu. Veletržní palác se tak stal scénou, na které ožijí vzpomínky pamětníků, jako jsou akademická malířka Helga Hošková-Weissová, umělecká grafička Jana Dubová, doktorka přírodních věd Michaela Vidláková, významný český historik a signatář Charty 77 Toman Brod, nebo známý taneční choreograf a někdejší umělecký šéf Laterny Magiky Zdeněk Prokeš. Inscenace je režírována Tamarou Pomoriški a nabízí jedinečnou příležitost, jak pochopit dopady nacistického režimu na konkrétní lidské osudy, a jak reflektovat současné důsledky nedostatečného vyrovnání se s touto traumatizující etapou dějin. Studenti oboru výtvarné výchovy, pod vedením multimediálního umělce a pedagoga Jana Pfeiffera, ve spolupráci s herečkou Viktorii Pejkovou a choreografkou Nelou Štarkovou výtvarně a divadelně zprostředkují osobní příběhy pamětníků, kteří přežili nacistickou perzekuci.
Fotografie z předpremiéry 26. 1. 2024: art re use
Fotografie z premiéry 27. 1. 2024: Tomáš Cindr