Projekt reaguje na poptávku členských organizací Reuse federace působící v oblasti kultury, příspěvkových organizací z různých koutů republiky a v neposlední řadě i samotných municipalit, kteří řeší cirkularitu, udržitelnost a efektivitu ve své lokalitě. Všechny dotčené spojuje snaha a ochota smysluplně využít již nepotřebné vybavení a materiál, ale naráží na řadu překážek, které jejich záměr komplikuje, zmaří nebo donutí řešit nestandardními postupy. Projektem chceme nastartovat proces, který by zjednodušil darování dále využitelného vybavení a materiálu z příspěvkových organizací v oblasti kultury zpět do kulturního provozu na další tvorbu a zamezil tak zbytečnému hromadění těchto předmětů na skládkách.
“Projekt stavíme se silnými partnery, klíčovými je art re use společně se spolkem Artmap z. s., jež je odborným partnerem v komunikaci s institucemi. Zahraniční praxi přinášíme z Bruselu od organizace RREUSE a naším legislativním zázemím pro konzultace je právní kancelář Havel a Partners." Kateřina Matějíčková, koordinátorka projektu
Příspěvkové organizace mohou už dnes nepotřebný majetek prodat nebo darovat, ale postup je tak složitý a zdlouhavý, že materiál praktický zaniká. Sdílení materiálu by snížilo množství komunálního odpadu dané instituce a zároveň by se nepotřebné věci smysluplně využily v rámci další činnosti kulturního provozu. Česká federace nábytkových bank a reuse center, společně s projektem art re use, se rozhodli zahájit cestu k odstranění bariér.
Tisková zpráva k zahájení projektu ke stažení zde (pdf.)
Závěrečná tisková zpráva ke stažení zde (pdf.)
BROŽURA a MANUÁL ke stažení zde (pdf.)
Brožura přináší přehled iniciativ a legislativních nástrojů zaměřených na udržitelnější nakládání s nepotřebným materiálem v oblasti kultury. Text představuje výsledky dotazníkového šetření „Recyklace v kultuře“, příklady dobré praxe z České republiky i zahraničních organizací a platforem, které podporují cirkulární ekonomiku, a analyzuje právní aspekty nakládání s nepotřebným majetkem příspěvkových organizací v České republice. Na základě sběru dat z dotazníkového šetření, právní analýzy a aktuálních zkušeností z uskutečněných diskuzí jsme vytvořili manuál k předcházení vzniku odpadu v současném stavu legislativy, který je také součástí brožury.
Obsah:
- Výsledky dotazníkového šetření recyklace v kultuře
- Zásady recyklace uměleckého materiálu
- Manuál recyklace uměleckého materiálu uvnitř instituce a předcházení vzniku odpadu
- Právní aspekty předcházení vzniku odpadu z kulturních institucí
- Příklady dobré praxe recyklace v kulturních institucích
- Konference předcházení vzniku odpadu v kulturních institucích
- Závěr
KONFERENCE
Předcházení vzniku odpadu v kulturních institucích
Záznam konference z 25. 11. 2024 v Sále zastupitelstva MČ Praha 3 - odkaz na YouTube art re use
Panelové debaty se zástupci kulturních institucí proběhly:
11. 11. v Českých Budějovicích, online z Kabinetu CB
25. 11. v Praze v Sále zastupitelstva MČ Praha
27. 11. v Ostravě v Galerii PLATO
DOTAZNÍK "Recyklace v kultuře"
Na základě zkušeností našich partnerů z kulturních institucí státu, vysokých uměleckých škol a ústavů jsme vytvořili dotazník "Recyklace v kultuře", který jsme rozeslali ve spolupráci s Asociací muzeí a galerií ČR, Radou galerií ČR, Národním divadlem a Národní galerií, komorou odborných pracovníků a dalšími zainteresovanými institucemi, abychom získali aktuální data ze současné praxe. Dotazník je anonymizovaný a i nadále přístupný k vyplnění i zde v odkazu. Pro účely projektu byly výsledy analyzovány a zahrnuty do výstupů projektu ale na tématu dále pracujeme a i následný sběr dat je důležitý pro zdárné dokončení finální metodiky.
Cílem dotazníkového šetření byl sběr podkladů pro realizaci souboru opatření vedoucích k definování a následnému zlepšení možností recyklace a sdílení odpadů v ČR. Úkolem bylo detekovat problémy a navrhnout opatření v oblasti možnosti recyklace ve smyslu systémových změn v příspěvkových institucích a v oblasti legislativní ve smyslu vypracování a prosazení manuálu nakládání s odpadem. Takto podrobné dotazníkové šetření, které se detailně věnuje tématu předcházení vzniku odpadu z příspěvkových organizací, bylo v ČR díky tomuto projektu provedeno poprvé.
Na základě sběru dat z dotazníkového šetření, právní analýzy a aktuálních zkušeností z uskutečněných diskuzí jsme vytvořili manuál k předcházení vzniku odpadu v současném stavu legislativy. Společně s partnery a účastníky z řad kulturních aktérů budeme dále pracovat na řešení problému, aby v budoucnu vznikla i praktická, efektivní a legislativně jednoduchá metodika pro nakládání s materiálem speciálně z provozu kulturních institucí státu.
Praktický příklad fungování modelu art re use:
Aktivita vznikla z naléhavé poptávky galerijního prostředí a svépomocí řeší dva dlouhodobé problémy kulturního provozu:
Kam s aktuálně nepotřebným materiálem
a nedostatečné materiálové zázemí pro tvorbu.
Za tři roky činnosti jsme již zachránili a na novou tvorbu předali 116 tun materiálu a se specifickým tématem recyklace materiálu z kulturních institucí státu se potýkáme už od počátku. Vznikající Manuál, Brožura, ale hlavně obrovský zájem o projekt z oblasti kulturních aktérů doufám celý proces zefektivní a otevře do budoucna i zcela nové možnosti předcházení vzniku odpadu v kulturním provozu obecně.
Statistika množství recyklovaného materiálu za 3 roky - 116 tun ke stažení (.PDF)
Seznamy uživatelů: recyklace a distribuce materiálu ke stažení (.PDF)
Název projektu: Předcházení vzniku odpadu z kulturních institucí orgánů státní správy a vysokých škol
Autor projektu: Česká federace nábytkových bank a re-use center z.s. ve spolupráci s projektem art re use
Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí v rámci dotací pro NNO.
Partneři projektu:
MČ Praha 3, spoluprořadatel konference v Praze - Letter of intent (PDF. ke stažení)
Plato Ostrava, spolupořadatel konference v Ostravě - Letter of intent (PDF. ke stažení)
Národní divadlo - Letter of intent (PDF. ke stažení)
GHMP - Letter of intent (PDF. ke stažení)
EHMK 2028 - Letter of intent (PDF. ke stažení)
OVG Jihlava - Letter of intent (PDF. ke stažení)
MUD Benešov - Letter of intent (PDF. ke stažení)
Kultura Praha 3 - Letter of intent (PDF. ke stažení)
Nakládání s majetkem státu má svá přísná pravidla a proces je třeba nastavit důsledně a transparentně, aby nebyl materiál obratem zobchodován nebo dokonce rozkraden. Bude to dlouhý a legislativně složitý proces ale díky Reuse federaci a našim společným partnerům jsme ho tímto projektem konečně zahájili. Konkrétní představa o postupu a cílech projektu vznikla v říjnu 2023 na setkání kulturních aktérů Stakeholder dialog Jihočeského kraje, které se uskutečnilo pod patronátem Reuse federace a při příležitosti vyhlášení Českých Budědějovic Evropským hlavním městem kultury 2028. K zúčastněným partnerům (Statutární město ČB, EHMK 28, Jihočeský vědeckotechnický park, Alšova galerie, Jihočeské divadlo, Výstaviště ČB apod.) se přidali dlohodobí partneři Reuse federace a art re use a vznikla široká platforma na které projekt vznikl.
Aktuality k projektu budeme průběžně publikovat na této stránce.
Za Reuse federaci a art re use děkujeme za Váš zájem.