Projekt reaguje na poptávku členských organizací Reuse federace působící v oblasti kultury, příspěvkových organizací z různých koutů republiky a v neposlední řadě i samotných municipalit, kteří řeší cirkularitu, udržitelnost a efektivitu ve své lokalitě. Všechny dotčené spojuje snaha a ochota smysluplně využít již nepotřebné vybavení a materiál, ale naráží na řadu překážek, které jejich záměr komplikuje, zmaří nebo donutí řešit nestandardními postupy. Projektem chceme nastartovat proces, který by zjednodušil darování dále využitelného vybavení a materiálu z příspěvkových organizací v oblasti kultury zpět do kulturního provozu na další tvorbu a zamezil tak zbytečnému hromadění těchto předmětů na skládkách.
“Projekt stavíme se silnými partnery, klíčovými je art re use společně se spolkem Artmap z. s., jež je odborným partnerem v komunikaci s institucemi. Zahraniční praxi přinášíme z Bruselu od organizace RREUSE a naším legislativním zázemím pro konzultace je právní kancelář Havel a Partners." Kateřina Matějíčková, koordinátorka projektu
Název projektu: Předcházení vzniku odpadu z kulturních institucí orgánů státní správy a vysokých škol
Autor projektu: Česká federace nábytkových bank a re-use center z.s. ve spolupráci s Artmap, z. s. (aktuální projekt art re use)
Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí v rámci dotací pro NNO.
Tisková zpráva k projektu ke stažení zde (PDF.)
Partneři projektu:
MČ Praha 3, spoluprořadatel konference v Praze - Letter of intent (PDF. ke stažení)
Plato Ostrava, spolupořadatel konference v Ostravě - Letter of intent (PDF. ke stažení)
Národní divadlo - Letter of intent (PDF. ke stažení)
GHMP - Letter of intent (PDF. ke stažení)
EHMK 2028 - Letter of intent (PDF. ke stažení)
OVG Jihlava - Letter of intent (PDF. ke stažení)
MUD Benešov - Letter of intent (PDF. ke stažení)
Kultura Praha 3 - Letter of intent (PDF. ke stažení)
Nakládání s majetkem státu má svá přísná pravidla a proces je třeba nastavit důsledně a transparentně, aby nebyl materiál obratem zobchodován nebo dokonce rozkraden. Bude to dlouhý a legislativně složitý proces ale díky Reuse federaci a našim společným partnerům jsme ho tímto projektem konečně zahájili. Konkrétní představa o postupu a cílech projektu vznikla v říjnu 2023 na setkání kulturních aktérů Stakeholder dialog Jihočeského kraje, které se uskutečnilo pod patronátem Reuse federace a při příležitosti vyhlášení Českých Budědějovic Evropským hlavním městem kultury 2028. K zúčastněným partnerům (Statutární město ČB, EHMK 28, Jihočeský vědeckotechnický park, Alšova galerie, Jihočeské divadlo, Výstaviště ČB apod.) se přidali dlohodobí partneři Reuse federace a art re use a vznikla široká platforma na které projekt vznikl.
Již v době příprav spolupráci přislíbili a na projektu s námi spolupracují např.: Galerie hlavního města Prahy, Národní divadlo, Mč Praha 3, Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě, Muzeum umění a designu Benešov nebo Plato Ostrava.
Dotazník "Recyklace v kultuře" /odkaz/
Na základě zkušeností našich partnerů z kulturních institucí státu, vysokých uměleckých škol a ústavů jsme vytvořili dotazník "Recyklace v kultuře", který ve spolupráci s Asociací Muzeí a galerií ČR, Radou galerií ČR, Národním divadlem a dalšími zainteresovanými institucemi postupně rozesíláme, abychom získali aktuální data ze současné praxe. Dotazník je anonymizovaný a přístupný k vyplnění i zde v odkazu.
Konference
Na sběr dat navazuje analýza hlavních překážek v recyklaci a sdílení materiálu. Celý proces včetně návrhů řešení budeme na podzim letošního roku prezentovat na odborných konferencích k projektu, které jsou naplánovany na:
11. 11. (14:30 - 16:30) Kulatý stůl v Českých Budějovicích, Kabinet CB, Nová 3.
25. 11. (16:00 - 18:00) Konference v Praze na Radnici MČ Praha 3
27. 11. (17:00 - 19:00) Kulatý stůl v Galerii Plato v Ostravě.
Aktuality k projektu budeme průběžně publikovat na této stránce.
Za Reuse federaci a art re use děkujeme za Váš zájem.