o nás
„Umění je o sdílení a napojení, ne o vytváření individuálních skládek. Recyklujeme nápady, témata a vize a myslím si, že bychom měli stejně zacházet i s fyzickým materiálem.“
❯ dokumenty a loga ke stažení zde na stránce PRESS
V New Yorku funguje Materials for the Arts, v Leedsu Centre of Creative Reuse a na pražském Žižkově od léta 2021 art re use. Projekt vznikl z naléhavé poptávky galerijního a uměleckého provozu.
Svépomocí řešíme současně dva dlouhodobé problémy kulturního provozu:
- kam s aktuálně nepotřebným materiálem ze skončených projektů
- a nedostatečné materiálové zázemí pro tvorbu.
Cílem spolku Artmap je vytvořit hlavní komunikační bod v recyklaci, distribuci a transformaci neužitečného galerijního a obecně výtvarného materiálu na užitečný. Základním přínosem je soustředit na jedno místo snahy jednotlivců a institucí, usilujících o zodpovědný přístup k surovinám. Vedle materiálové zázemí pro tvorbu a výstavní činnost má i svou nezanedbatelnou funkci ekologickou a edukativní.
Po roce úspěšného provozu vznikl roku 2022, na půdorysu zakladatelů projektu, spolek art re use, z. s., který má za cíl rozšířit transformaci materiálu speciálně na podporu kulturního provozu a nové tvorby i do komerční sféry filmové a průmyslové výroby.
Na straně recyklace: 43 galerií a muzeí, 14 divadel, 13 umělců, 5 uměleckých škol, 5 uměleckých přehlídek a festivalů, 21 kulturních institucí, 18 filmových výrob a produkcí a 28 komerčních firem (celkem 159 subjektů). Na straně distribuce: 120 umělců a uměleckých skupin, 51 galerií a muzeí, 49 divadel a divadelních souborů, 22 uměleckých škol, 37 uměleckých přehlídek a festivalů, 88 kulturních institucí a 19 komunitních projektů (celkem 386 subjektů).
Skladu uměleckého materiálu za odvoz je společným projektem:
spolku Artmap,
který je denně aktualizovaným rozcestníkem pro současné umění a provozovatelem skladu.
Artmap, z. s.
Vojtěšská 196/18, 110 00 Praha 1
IČ: 22906339, DIČ: CZ22906339
a spolku Skutek, od nějž vzešla myšlenka skladu a který je zároveň autorem úspěšně probíhajícího projektu fb profesní skupiny „Umělecký materiál za odvoz“, tedy jakési virtuální matrice tohoto záměru. Z programového prohlášení spolku: "Stavíme na vzájemné svépomoci v rámci umělecké obce a společenské solidaritě. Myslíme, že naše problémy musíme pojmenovat my a pak prosazovat jejich řešení ve veřejné debatě. Musíme vytvářet vlastní nástroje ke zlepšení pracovních, životních a tvůrčích podmínek těch, kteří působí na poli výtvarného umění i v jeho nejbližším sousedství."
Spolek art re use
je novou službou podnikatelskému prostředí v nakládání s odpady. Cílem je realizovat osvědčený model z kulturního provozu v podnikatelském prostředí filmové a průmyslové výroby. Nabízíme komerčním firmám pomoc se smysluplnou a efektivní redistribucí materiálu, užitého i přebytečného, který sami nemohou déle skladovat. Likvidace takového materiálu je nejen nežádoucí ale i drahá a model služby art re use zaručuje efektivní recyklaci s přidanou hodnotou podpory umělecké tvorby a kulturních institucí.
Spolek Artmap je svou činností servisní organizací kulturnímu provozu, a i projekt art re use vznik právě z dlouhodobé poptávky galerií. Zajišťuje efektivní recyklaci odpadů z instalací a výstav, ale stejný model lze aplikovat i na odpadové hospodářství obecně. Proto jsme v roce 2022, rok po spuštění projektu art re use (září 2021), na půdorysu zakladatelů projektu (spolek Artmap a Skutek) založili art re use z. s., jako novou platformu pro nakládání s odpady v podnikatelské sféře.
art re use, z. s.
Buková 2520/15, Žižkov, 130 00 Praha 3
IČ: 17624398
Partneři projektu:
MČ Praha 3
Žižkovská radnice nám za zvýhodněný nájem poskytla objekt bývalé autodílny v Chlumově 8, který v posledních letech sloužil jen příležitostně, jako sklad volebních uren a masopustních masek. Také v oživení domu a napojení na veřejné sítě vodovodu, kanalizace a elektřiny je nám zásadním parťákem a partnerem. Společně usilujeme i o zpřístupnění zahrady, kterou s úřadem a budoucí školou sdílíme, široké veřejnosti k plánovaným workshopům nebo jen k odpočinku uvnitř městské zástavby.
Re-use Federace a Kabinet CB
Federace nábytkových bank a reuse center je pro nás zásadním patrnerem ve sdílení zkušeností a komunikaci s orgány státní správy v oblasti legislativy. Je největším sdružením nábytkových bank a reuse center působících v České republice, společensky a enviromentálně prospěšných organizací, které pomáhají předcházet vzniku komunálního odpadu. Kabinet CB je sociální podnik a re-use centrum v Českých Budějovicích. Naše první regionální pobočka ke svozu a výdeji neužitečného materiálu z oblasti jižních Čech.
Magistrát HMP a GHMP
Pražský magistrát nám od počátku pomáhá vytvořit širokou síť spolupráce na platformě vlastních příspěvkových organizací a kulturních aktérů zabývajících se současným uměním a recyklací, jako je tradičně GHMP nebo letos městem zřízená Nábytková banka Praha. Na start projektu, který budujeme jen z vlastních zdrojů a s pomocí dobrovolníků a fanoušků, poskytl i první účelovou dotaci.
Planet A Collective
Společně hledáme cesty k efektivní redistribuci materiálu z filmových produkcí. Planet A Collective je specializovaná poradenská společnost, která se zaměřuje na podporu udržitelného chování při realizaci eventů a ve filmovém průmyslu. Snažíme se vytvořit prostředí, ve kterém je udržitelnost běžnou rutinou pro všechny zúčastněné strany a ne pouze prázdnou frází.
Cyrkl
Mezinárodní technologická a poradenská společnost, která se specializuje na cirkulární odpadové hospodářství. V rámci jejich projektů recyklace celých budov určených k demolici nebo radikální přestavbě nabízíme dále využitelné zařízení zdarma kulturnímu provozu. Společně jsme již zachránili dále využitelný materiál z budovy Mercury (realizace Skanska) nebo bývalého sídla Sazky (realizace KKCG Real Estate Group).
shoptet
IT služba, která nám za zvýhodněných podmínek poskytuje platformu pro náš internetový sklad materiálu.
Seznam spolupracujících organizací ke stažení zde.
Děkujeme.
Vaše art re use.